V intuitívnom a všeobecnom zmysle možno metódu považovať za sústavu inštrukcií, ktorých vykonanie umožní aktérovi dosiahnuť určitý cieľ. V užšom zmysle možno metódu chápať ako spôsob riešenia nejakého (napríklad vedeckého) problému. V tomto článku ponúkame jeden model metódy, ktorého primárnym cieľom je zachytiť niektoré vlastnosti inštrukcií a vzťahy medzi inštrukciami.
Problém aj jeho riešenie predpokladajú určitú bázu, ktorá ich umožňuje – tzv. bázu problému a bázu riešenia. Ak môžeme metódu považovať za návod, ako riešiť problém, aplikáciou metódy, teda vykonaním jednotlivých inštrukcií, ktoré patria k danej metóde, fakticky transformujeme bázu problému na bázu riešenia. V článku špecifikujeme povahu týchto báz. Takisto ponúkame niekoľko klasifikácií inštrukcií, a to na základe ich logickej formy a povahy predmetu, a opisujeme spôsob, ako jednotlivé inštrukcie možno usporiadať do postupnosti či sústavy inštrukcií. Zavádzame dôležité pojmy exemplár metódy, realizácia metódy, resp. realizácia exemplára metódy a výsledok realizácie. Stručne naznačujeme možné klasifikácie metód podľa rôznych kritérií. Napokon uvádzame dva konkrétne príklady, v ktorých aplikujeme náš model metódy – ide o príklad použitia metódy explikácie pojmu a príklad použitia metódy výberu vzorky z populácie.
Na stiahnutie
- Bielik, L. – Kosterec, M. – Zouhar, M. (2013). Model metódy (PDF).
Rozšírená verzia tohto článku vychádza v roku 2014 na pokračovanie v časopise Filozofia – viac informácií v časti Publikácie.